روز پزشک گرامی باد

دوشنبه, 1 شهریور 1400

طی سالها کار خبرنگاری و فعالیت در حوزه بهداشت و درمان پی بردم که واقعا کار پزشکی کار سخت و مسوولیت پذیری است؛ شاید خیلی از ماها به درآمد خوب آنها نگاه می کنیم اما سختی هایی که منجر به این درآمد شده را ندانیم.

فوق تخصصی که به قول خودش بعد از گرفتن دیپلم، ۱۶ سال از بهترین سال های عمرش را صرف خواندن درس در رشته پزشکی کرد و گاها ماهها در مناطق مرزی، شبها را با مار و عقرب، همدم شده بود.

متخصصی که روزها را کار می کرد و شبها را درس می خواند و موقعی که خیلی از جوانان ما هشت ساعت را می خوابیدند او سر در کتاب و درس داشت.

متخصص دیگری که بهترین سال های عمرش را دور از خانواده و پدر و مادری که به او نیاز داشتند طی کرد و حالا ثمره آن را در حالی برداشت می کند که والدینش در حیات نیستند تا نتیجه تلاش های او را ببینند .

و حالا یک روز را به نام آنها نامگذاری کردند اما روز پزشک امسال خیلی متفاوت از سال های قبل است.

سال های قبل، بزرگداشت روز پزشک فقط در مراکز درمانی و بیمارستانها  انجام میشد، چند پزشک و پرستار به دور هم جمع میشدند و با شیرینی و گل به هم تبریک می‌گفتند و به قول معروف برای هم نوشابه باز می کردند بدون آنکه خارج از دیوارهای بیمارستان، کسی از احوالات آنها با خبر باشد.

خیلی ها تا قبل از آمدن مهمان ناخوانده کرونا شاید اصلا نمی دانستند که روزی هم به نام روز پزشک در تقویم ما ایرانی ها جاخوش کرده است.

اما یک اتفاق نامیمون و یک رخداد پیش بینی نشده باعث شد تا نه فقط ما روز پزشک را فراموش نکنیم بلکه ساعات، روزها و هفته ها و همه ماه‌های سال را به یاد آنها باشیم؛ کرونا آمد و نام پزشکان و کادر درمان را بیشتر از قبل بر سر زبانها انداخت.

قصه این روزهای برخی از پزشکان ما متفاوت است، قصه‌ای از جنس رنج، قصه‌ای از جنس غصه و درد و قصه‌ای از پشتکار، همت و غیرت.

این روزها که کرونا تار و پود جامعه ما را در هم تنیده و در حال قتل عام انسانهای بی‌گناست، برخی از پزشکان و مخصوصا متخصصان عفونی، داخلی و ریه با تمام وجود پای کار هستند و در پی درمان بیماران.

وقتی پای درد دل برخی از این پزشکان می نشینی دل پری دارند، نه از تلاش های شبانه روزی خودشان بلکه از بی خیالی و بی تفاوتی برخی از ماها که وضعیت بحرانی را درک نمی کنیم.

بسیاری از این پزشکان و همچنین پرستاران، روزهای سخت و دردآوری را سپری می کنند و کسی از دل و حال آنها خبر ندارد؛ پزشکان و پرستاران یزدی ما در راه مقابله با کرونا شهید دادند و صدها تن از آنها هم به این بیماری مهلک مبتلا شدند و تا پای مرگ رفتند اما همچنان استوار ایستاده اند.

قطعا بهترین تبریک روز پزشک برای پزشکان ما این است که سفیدپوشان ما ببینند و حس کنند که جامعه، پای کار است و رعایت دستورات بهداشتی را سرلوحه کار خود قرار داده است؛ باور کنید پزشکان ما هیچ انتظاری از ما ندارند جز رعایت نکات بهداشتی، زدن ماسک، نرفتن به سفر و در خانه ماندن تا شاید جان ما محفوظ بماند.

امیدواریم روزی برسد که مطبها بی‌رونق و بیمارستان‌ها خالی از بیمار شود و ببینیم که پزشکان و کادر درمان فقط به دور هم جمع شده و چای می نوشند و خاطره بازی می کنند.

اول شهریور ماه، زادروز ابوعلی سینا و روز پزشک را به سفید پوشان سبزدل تبریک می گوییم.

روزتان مبارک

ثبت نظر

نظر جدید
نظرات 0